שולחן סנוקר

 

 

 

 

 

 

 

משחק על גבי שולחן מלבני (ביחס של 2 לאחד של משטח הצפחה), עם ששה כיסים (ארבע בפינות השולחן ושניים באמצעיתם של קווי האורך של השולחן). בד”כ משתתפים ב – משחק סנוקר שני שחקנים שמתחרים זה בזה, אך אפשרית גם תחרות קבוצתית של ארבעה שחקנים. המתחרים מכים באמצעות מקלות משחק מיוחדים בכדור הלבן ועוד 21 כדורים צבעוניים. מטרת המשחק הסנוקר הינה צבירת נקודות על ידי הטבעת הכדורים הצבעוניים לכיסים לפי סדר וכללים מוסדרים שמוגדרים בספר חוקי המשחק.

סנוקר פופולרי במיוחד בבריטניה. ספורט זה זוכה להשתתפות נרחבת והצמיח ב-20 השנה האחרונות שחקנים מקצועיים רבים. בבריטניה מתקיימות תחרויות בעלות ערך זכיות גדול במיוחד שזוכות לכיסוי טלוויזיוני נרחב עם אחוזי צפיה גבוהים במיוחד. בעשור האחרון התפשט משחק הסנוקר לכל רחבי העולם והוא זוכה לפופולריות גבוהה במיוחד במזרח הרחוק שממנו צומחים לאחרונה אלופים.

 

אם אהבת את הסרטון לחץ LIKE למטה בסוף העמוד

אם אהבת את הסרטון לחץ LIKE למטה בסוף העמוד

 

סנוקר – מקור המשחק

מקובל היום לומר כי מקורו של משחק הסנוקר הוא במחצית השנייה של המאה ה -19. ביליארד (שהינו שם כולל לכל משחקי הכדור על שולחן) היה פעילות פופולארית בקרב קציני הצבא הבריטי שהוצבו בהודו, תוך כדי כך, התפתחו וריאציות שונות על המשחקים המסורתיים.  במהלך שנת 1874 פותחה וריאציה אחת, במועדון הקצינים ג’אבאלפור  כך שלמשחק הוספו כדורים צבעוניים בנוסף לאדומים והשחורים ששימשו באותה עת. לגרסה זו קראו הקצינים סנוקר, והאגדה מספרת שלמילה ישנם מקורות צבאיים שמקורם בסלנג בריטי צבאי שקורא לצוערים, או לטירונים לא מנוסים, סנוקרים.  גרסה אחת של רצף האירועים קובעת כי אלוף סר נוויל צ’מברליין של גדוד דבונשייר שיחק נגד שחקן שלא הצליח להכניס כדורים לכיסים. משהלה נפסל קרא לו צ’מברליין “סנוקר” ובכך הפך שם משחק ביליארד זה לנושא את שמו.  גם שחקנים מנוסים המשחקים במשחק זה קרויים  Snookers.

שולחנות סנוקר

סנוקר – התפתחות המשחק

משחק הסנוקר התפתח במחצית השנייה של המאה ה -19 ועד המאה ה -20, ובשנת 1927 נערכה אליפות העולם הראשונה בסנוקר. המשחק היה מאורגן על ידי ג’ו דיוויס, אשר נודע כשחקן מקצוען בביליארד, והיה זה שהעביר את המשחק מפעילות בילוי לתחום מקצועי יותר. ג’ו דייויס זכה בכל אליפויות העולם עד 1946, כאשר פרש. מיד לאחר פרישתו, נכנס המשחק למעין “תרדמה עמוקה” עד שנות השישים המאוחרות ולא יצר עניין בקרב האוכלוסייה הכללית שלא שיחקה. בשנת 1959 ניסה דיויס להציג וריאציה של שני צבעים נוספים למשחק הסנוקר אך גם נסיון זה לא צלח והמשחק לא התרומם עד 1969.

סנוקר – ההתקדמות המשמעותית

ההתקדמות העיקרית ב – סנוקר התרחשה בשנת 1969, כאשר דייויד אטנבורו ערך את טורניר הסנוקר הראשון כדי להדגים את הפוטנציאל של הטלוויזיה הצבעונית שהתפתחה באותה שנה.  שולחן הסנוקר הירוק והכדורים הצבעוניים היוו פוטנציאל נפלא למשחק שהפך להצלחה גדולה. עניין רב התגלה בקרב הצופים באליפות העולם ב – סנוקר בשנת 1978. מאותו רגע הפך משחק הסנוקר לספורט מיינסטרימי בבריטניה ואירלנד וזכה להצלחה רבה במהלך 40 השנים האחרונות, כאשר רוב הטורנירים המתרחשים ברחבי העולם משודרים בטלויזיה בתחנות השונות. בשנת 1985 צפו 18.5 מיליון איש במשחק הסיום של אליפות העולם האחרונה בין דניס טיילור וסטיב דיוויס. בשנים האחרונות, לאחר אבדן חסות חברות הטבק בשל הרגולציה עליהן, חלה ירידה במספר הטורנירים המקצועיים באירופה ובארה”ב ובד בד חלה עלייה משמעותית בפופולאריות של המשחק במזרח הרחוק ובסין, עם כישרונות חדשים, כגון ליאנג וונבו ומרקו פו, מהלך זה מבשר טובות לגבי העתיד של משחק הסנוקר בחלק זה של העולם.

מועדון סנוקר

שחקני סנוקר מוכרים

בתחילת העידן המקצועי שהתחיל עם שחקן הסנוקר ג’ו דייויס בשנות ה -30 וממשיך עד היום יש רק מספר מאוד קטן של שחקני סנוקר שהגיעו לרמה הכי גבוהה שיש. להגיע למקום הזה הוא אתגר מאוד גדול ודורש שנים של אימונים, ידע והבנה טבעית של המשחק.  בדרך כלל יש שחקן סנוקר מסוים שהוא הדומיננטי בעשור שלו. בשנות ה -60 זה היה ג’ון פולמן, בשנות ה -70 ריי רירדון, בשנות ה -80 סטיב דייויס, ובשנות ה -90 סטיבן הנדרי. בשנות ה -2000 לא היה שחקן בולט אבל רוני או סוליבן זכה באליפות העולם בסנוקר 3 פעמים ומארק וויליאמס וג’ון היגינס שזכו פעמיים כל אחד.

גרסאות שונות למשחקי סנוקר

סנוקר אמריקאי – גרסה שהתחילה  ב -1925, בדרך כלל משחקים אותה עם כדורים גדולים יותר וחוקים יותר פשוטים, השפעה גדולה של פול.

סנוקר כח – משחקים עם רק 9 אדומים בצורת יהלום והגבלת זמן ל -30 דקות למשחק.

סנוקר ברזילאי – גירסה מברזיל עם כדור אדום אחד וחוקים שונים.

סנוקר 6 או 10 – משחקים רק עם 6 או 10 כדורים אדומים.

סנוקר פלוס – גירסה עם עוד 2 כדורים צבעוניים.

סרטון שכל חובב סנוקר או ביליארד חייב לראות – אם אהבת לחץ LIKE


סרטון שכל חובב סנוקר או ביליארד חייב לראות – אם אהבת לחץ LIKE

?